HAKKIMIZDA

 

 

ARIKAN TRİKO’nun Kurucusu Sayın Zeki Arıkan, 1963 yılından itibaren hazır giyim sektörünün önemli girişimcilerinden biri olarak Türkiye tekstil piyasasında yer almaktadır. Tekstilin üniversitesi sayılan Sultanhamam'da üretim hayatına Bircan bebe markası ile başlayıp, 1969 yılında bayan giyimini Arıkan Triko markası olarak sunmaya devam etmiştir. 

Emin adımlarla yoluna devam eden, iç ve dış piyasalarda yerini alan Arıkan Triko, 2009 yılında trikonun yanısıra büyük beden yarı abiye ürünlerle kolleksiyonunu daha da genişletmiştir. 2014 yılında ise mali ünvanını ERY TEKSTİL SAN TİC LTD ŞTİ olarak belirleyip sizlere hizmet vermektedir.

Büyük beden giyinen bayanların ihtiyaçlarını hedefleyen, tasarım ile kaliteli üretimi ilke edinen kadroyu buluşturan bir markadır.

 Uzun yıllardır “Büyük Beden Giyim” sektöründeki tecrübesini arttıran firmamız; toptan ürün satışını internet ortamına taşıyarak siz değerli müşterilerimize daha hızlı ve isabetli alım imkanını sağlamayı hedeflemektedir.

 Firmamız %100 Müşteri Memnuniyeti ile kolaylıkla ulaşabilen bir yapı olarak çalışmalarını sürdürecek ve sizlerin katkıları ile bu platformu daima geliştirecektir.

-----------------------------------------------------------------------------------------------------------------------------------------------------------------------------------------------------------------------------------------------------

 

ABOUT US


Mr. Zeki Arıkan, the Founder of ARIKAN TRIKO, has been in the Turkish textile market as one of the important entrepreneurs of the ready-made clothing industry since 1963. It started its production life with Bircan bebe brand in Sultanhamam, which is considered as the university of textile, and continued to present women's clothing as Arıkan Knitwear brand in 1969.

Continuing on its way with confident steps and taking its place in domestic and foreign markets, Arıkan Knitwear has expanded its collection further in 2009 with plus size semi-evening products in addition to knitwear. In 2014, it has determined its financial title as ERY TEKSTİL SAN TİC LTD ŞTİ and serves you.

It is a brand that aims to meet the needs of women who wear large size, and brings together the staff that adopts design and quality production as a principle.


Our company, which has been increasing its experience in the "Large Size Clothing" sector for many years; It aims to provide our valued customers with a faster and more accurate purchase opportunity by moving wholesale product sales to the internet environment.

Our company will continue to work as a structure that can be easily reached with 100% Customer Satisfaction and will always develop this platform with your contributions.

cultureSettings.RegionId: 0 cultureSettings.LanguageCode: TR